خاطره پروانه(خاوری) خواننده موسیقی اصیل ایرانی بامداد امروز در سن 78 سالگی در گذشت. . . . .

 

www.Afarideh4.Blogfa.Com نوازندگان تنبک : امیرناصر افتتاح  -  منبع : بزرگان موسیقی سنتی ایران  1387-2008©

"خاطره پروانه" خاطره شد  - خاطره پروانه(خاوری) خواننده  موسیقی اصیل ایرانی بامداد امروز در سن 78 سالگی در گذشت.

به گزارش سایت خانه ، این خواننده پیشکسوت و ردیفدان موسیقی ایرانی که مدتی در بستر بیماری به سر می برد پس از ماهها تحمل بیماری ساعت 3 بامداد امروز در خانه خود درگذشت .

خاطره پروانه در سال 1309 در خانواده ای اصیل و هنردوست به دنیا آمد ، مادرش "پروانه" از خواننده های عصر قاجار و به ویژه دوره ناصری بود و در حالی که کمتر از سی سال سن داشت به دلیل بیماری سل از دنیا رفت در آن زمان خاطره پروانه تنها چهار سال داشت. 

وی در سال 36 به طور حرفه ای کار خود را با ارکستراستاد صبا آغاز کرد و گفته می شود نام خاطره پروانه را نیز استاد صبا برای ایشان انتخاب کرده بود.

خاطره پروانه در دهه های چهل و پنجاه تصنیف هایی چون "آب حیات "، "صبح شد" و...را با ارکستراستاد صبا  وهمچنین تصنیف هایی چون "دلم شکسته " ،"من سروش آسمانم "، "نیمه شب ها با دعا" را با گروه فرامرز پایور اجرا کرده و بهترین آثار خود را اجرای قطعاتی چون "صبحدم ز مشرق" در دستگاه سه گاه از آثار درویش خان و همچنین "نادیده رخت" در آواز اصفهان می دانست.

مراسم تشییع و خاکسپاری وی متعاقبا اعلام می شود.
خانه موسیقی درگذشت این هنرمند پیشکسوت را به خانواده ایشان وجامعه هنری و هنردوستان کشور تسلیت می گوید.

www.Afarideh4.Blogfa.Com نوازندگان تنبک : امیرناصر افتتاح  -  منبع : بزرگان موسیقی سنتی ایران  1387-2008©

دكتر سرير:
پروانه خواننده اي متعهد به موسيقي رديف دستگاهي بود - خاطره پروانه آخرین حلقه از زنجیره خواننده های متعهد دوران گذشته به موسیقی ردیف دستگاهی ایران بود.

به گزارش سايت خانه ،دكترمحمد سریربا بیان این مطلب  و با ابراز تاسف از درگذشت اين هنرمند ارزشمند در خصوص جایگاه خاطره پروانه در عرصه فرهنگ و هنرايران گفت : در فراز و نشیب تاریخ موسیقی ایران چهره های تاثیر گذاری در عرصه موسیقی وجود دارد که خاطره پروانه بی شک یکی از آن چهره ها است، او علاوه بر ارثی که از مادر خود که یکی از برجسته ترین خواننده های دوران قاجار بود تحت تاثیر تعلیمات استاد ابوالحسن صبا و دیگر استادان آن دوران، فعالیت هنری این استاد آواز شکل گرفت.

رییس هیئت مدیره خانه موسیقی در ادامه افزود : این خواننده با عشق و تعهدی که به موسیقی ایران داشت همواره با همان علاقه در جهت ارتقاء موسیقی ردیف دستگاهی ایران تلاش می کرد به گونه ای که بعد از فراهم شدن امکان آواز ویژه بانوان در بعد از انقلاب از هیچ فرصتی برای پاسخ گویی به مخاطب خویش دریغ نکرد و در هر شرایطی به زبان موسیقی سخن گفت تاجائی که با وجود شگستگی پا قرار بود امسال حتی به شکل نشسته هم که شده با گروه خود در جشنواره موسیقی فجر حضور داشته باشد.

سریر در خصوص ویژگی آواز خاطره پروانه گفت : ایشان از معدود هنرمندانی بود که توانایی آواز در اجرای زنده با ارکسترهای بزرگ و با مخاطب فراوان در حوزه موسیقی را داشت.          

لازم به ذکر است مراسم تشییع پیکر این هنرمند فقید صبح یکشنبه آینده از مقابل تالار وحدت به سوی قطعه هنرمندان برگزار می شود.

 

در پایان بلاگ موسیقی ..:: بزرگان موسیقی سنتی ایران ::.. این اتفاق سخت و ناگوار را به خانواده آن هنرمند بزرگ و تمامی اهالی موسیقی در ایران تسلیت میگوید - روحش شاد . . . .

منبع : بزرگان موسیقی سنتی ایران  1387-2008© 

 

 

!! نوشته شده توسط حمیدرضاآفریده | ۰:۰ قبل از ظهر | پنجشنبه شانزدهم آبان ۱۳۸۷ •

RSS