بابک بیات هم از بین ما رفت (بیات هم به فرزندش پوست)

 

 

 

بیات هم به فرزندش پوست

 

 

بابک بیات امروز 5/9/85  پس از یک دوره سخت بیماری به علت نارسایی کبد

صبح امروز در بیمارستان ایرانمهر به دیار باقی شتافت .

من این خبرو امروز در هنرستانمون سر کلاس هارمونی شنیدم

به یکی از دوستانم اس ام اس زدنند که بابک بیات فوت کرده اول ما شکه شدیم

و اصلا باورنکردیم و اون رو جدی نگرفتیم چون اصلا به فکرمون نمیرسید که بابک بیات

فوت کرده ولی باید قبول کرد

و باید قبول کرد که یکی دیگه از نوابق موسیقی ما از بین ما رفت

چه فرقی میکنه هر روز یکی یکی از بین ما میرندو با یه تشیع جنازه و 2 صلوات برای شادی روحش

و یه گذشتن از تالار وحدت تموم شد و تمام . 

اینه آخر عاقبت هنرمند در ایران 

به نظر شما اگه این مثلا مسئولهای ما یه خورده بیشتر این موضوع جدی میگرفتند و 

و عمل پوند رو یخورده بیشتر جدی میگرفتند الان بیات بین ما نبود 

در آخر میخواستم فقط بگم که حد اقل برای تشییع جنازه اون بزرگ مرد موسیقی 

شرکت کنید و یه شییع جنازه ای که در شان اون مرد بود رو انجام بدیم

بابک بیات ،صدها آهنگ و ترانه را در زمینه های مختلف موسیقی فیلم ، موسیقی پاپ و موسیقی بی کلام ساخته که بیشتر آنها از آثار جاودانه موسیقی ایران محسوب می شود.

مراسم تشییع و خاکسپاری این هنرمند برجسته هنوز مشخص نشده است.

دکتر محمد سریر (رییس هیات مدیره خانه موسیقی) ضمن ابراز تاسف از درگذشت این آهنگساز نامی گفت : ما در حال پیگیری مراسم تشییع وخاک سپاری هستیم و هنوز مشخص نیست که پیکر این مرحوم  در امامزاده طاهردفن خواهد شد یا در قطعه هنرمندان بهشت زهرا .

بابك بيات در سال 1325 در شهر تهران به دنيا آمد.از سن 19 سالگى در اپراى تهران و زير نظر ئولين باغچه بان, ثمين باغچه بان و نصرت الله زابلى با موسيقى كلاسيك آشنا شد و در حدود پنج سال همكارى خود را با اين اپرا ادامه داد.بعد از آن با محمد اوشال آهنگساز و رهبر اركستر جاز فولكلوريك دوستى عميقى پيدا كرد كه اين دوستى به ادامه هارمونى و آكومپانى مان و فراگيرى ديگر اشتياقات موسيقايى بيات منجر شد.ايرج جنتى عطايى شاعر و ترانه سرا و نمايشنامه نويس كه از دوران كودكى تا قبل از انقلاب با بابك بيات همگام با هم موسيقى ترانه را ادامه دادند, در زندگى بيات و خانواده اش بسيار موثر بود, كه اين دوستى به ساخت ترانه هاى بسيارى از جمله : غريبه, جنگل, بن بست, خونه, فرياد زير آب, على كنكورى, تپش, خاتون, سايه, خورجين (بانوى شرقى), فصل بد خاكسترى (روح بزرگوار), سقف, هيچ كسى مثل تو نبود, طلايه دار (اى بزرگ موندنى) و بسيارى ترانه هاى ديگر منجر شد.
بابك بيات موسيقى فيلم را با فيلم غريبه كه با همراهى واروژان ساخته شد, شروع كرد.بعد از فيلم غريبه,بيات موسيقى فيلم هاى : خوشيد در مرداب, شب آفتابى ( با ترانه عروسك قصه من), برهنه تا ظهر با سرعت, فرياد زير آب, سريال چنگك و بسيارى موسيقى فيلم هاى ديگر را ساخت.
بعد از پيروزى انقلاب بابك بيات فعاليت موسيقى را در شركت ابتكار, همراه با دوستش ابراهيم زال زاده و با كاست قاصدك, زندگى نامه صمد بهرنگى و به صورت ترانه هاى كودكانه خانم سيمين غديرى آغازکرد.پس از آن كاست خروس زرى پيرهن پرى را به همراه احمد شاملو و كاست هاى سكوت سرشار از ناگفته هاست و چيدن سپيده دم را با صداى احمد شاملو موسيقى ساخت.
بابك بيات موسيقى فيلم را در بعد از انقلاب با فيلم مرگ يزد گرد ساخته بهرام بيضايى شروع كرد و در سال 1362 موسيقى فيلم هاى نقطه ضعف و ريشه در خون را ساخت و در سالهاى بعد براى فيلم هاى شايد وقتى ديگر و مسافران ساخته هاى بهرام بيضايى, سريال سلطان و شبان, كشتى آنجليكا, عروس, پرده آخر, طلسم, مرسدس, جهان پهلوان تختى, دستهاى آلوده, اتوبوس, قرمز, دو زن, شيدا و در حدود 90 فيلم سينمايى موسيقى نوشته است و آخرين سريالى كه وى براى آن موسيقى ساخته است سريال ولايت عشق است.
بابك بيات در سال 1369 پس از چند بار كانديد بودن براى موسيقى فيلم بالاخره اين سال وقتى كه از پنج كانديد موسيقى فيلم سه بار نام او را اعلام كردند جايزه سيمرغ بلورين فجر را براى فيلم عروس دريافت كرد.همچنين در سال 1375 وقتى كه از بين چهار كانديد دو بار نامش اعلام شد, مجددا سيمرغ بلورين را دريافت کرد.در خانه سينما براى فيلم ساحره جايزه اول موسيقى فيلم را دريافت كرد.در جشن گزارش فيلم جايزه بهترين آهنگسازى را براى صد سالگى سينما از آن خود كرد.

در زندگى بابك ،مرگ پسرش بسيار اثر گذار بود. بابک که ده سال از بهترين دوران زندگى اش را با پسرش "مانى" گذراند، تمامی سرمايه ذهنى اش بود و شايد هم آن كودك، پدر بابك بود كه خود را براى بابك ده ساله كرده بود.و بعد بزرگوارانه و ساكت و عميق، با فريادهايى از درونش مرد وذهن و افکار بابك را به دنبال خود برد، كه بابك موسيقى اش را بسازد و نزد زندگان بماند. و اینک جسم بابک نیز به دنبال مانی رفت .خداوند پس از چهار سال كودكی دیگربه او داد،اين كودك که امروز جوانی برومند است نامش "بامداد" است و در كنار "بامداد"، "باربد" را هم خداوند به بابك هديه كرد. بابك هميشه از دخترش "غزل" (هنرجوی نقاشی)و دو پسرش "باربد" و "بامداد" كه موسيقى را دنبال می كنند، رضايتمندانه صحبت مى کرد وهمین طور از همسرش كه هميشه و در همه حال آرامش او را فراهم می آورد.

خانه موسیقی ضایعه درگذشت این هنرمند برجسته موسیقی را به خانواده آن مرحوم و به جامعه فرهنگی و هنری کشور تسلیت می گوید.

 

منبع : بزرگان موسیقی سنتی ایران

 

 

 

!! نوشته شده توسط حمیدرضاآفریده | ۲۰:۴ بعد از ظهر | یکشنبه پنجم آذر ۱۳۸۵ •

RSS